Silosy lejowe do zboża

773964673_big
image-1282
Silos wykonany jest z blachy płaskiej ocynkowanej, dach samonośny z króćcem załadowczym. Wielorzędowe połączenia śrubowe płaszcza uszczelnione są uszczelkami samoprzylepnymi z pianki poliuretanowej. We wszystkich silosach zastosowano pierścienie oraz wewnętrzne słupy (do wysokości płaszcza – około 3 m) wzmacniające konstrukcję płaszcza. Dno lejowe jest wykonane z blachy płaskiej ocynkowanej. Połączone z płaszczem poprzez specjalny pierścień stanowiący zasadniczy element konstrukcji wsporczej. Dno w kształcie stożka (lejowe) daje możliwość całkowitego grawitacyjnego rozładunku silosu W tym celu w dnie wykonano otwór wylotowy wraz z zasuwą. Całość konstrukcji wiązana jest z płytą fundamentową podczas montażu za pomocą stalowych kołków rozporowych. Oto krótka charakterystyka najważniejszych zespołów i urządzeń montowanych w silosach typu KONSIL60 (na zdjęciu).

PŁASZCZ SILOSU
to ściany boczne w kształcie cylindra, wykonane z blachy ocynkowanej hutniczo. Płaszcz składa się z elementów (arkuszy) połączonych ze sobą za pomocą śrub stalowych z powłoką antykorozyjną. Arkusze płaszcza montowane są „na zakładkę”, a w miejscu ich łączenia stosuje się dodatkowe uszczelki, tak aby zapewnić jak największą szczelność konstrukcji. We wszystkich silosach typu KONSIL60 wprowadzono specjalny system wewnętrznych wzmocnień słupowych, nazywanych podłużnicami. Na zewnątrz zastosowano specjalne pierścienie wzmacniające o przekroju trójkątnym, odpowiedzialne za cylindryczny kształt płaszcza. W górnej części płaszcz jest połączony z dachem silosu za pomocą łącznika dachowego. W dolnej natomiast specjalny łącznik umożliwia połączenie z dnem lejowym i pierścieniem słupowej konstrukcji wsporczej. Słupy zapewniają prawidłowy montaż silosu na płycie fundamentowej. W dolnej części płaszcza zamontowano dolny właz serwisowy służący do wykonywania czynności serwisowych i remontowych przez producenta silosu lub jego autoryzowanego przedstawiciela.

DACHY
wszystkich silosów typu KONSIL60 są dachami w kształcie stożka, wykonanymi z blachy ocynkowanej hutniczo. Poszczególne elementy składowe (segmenty) dachu są łączone za pomocą śrub stalowych z powłoką antykorozyjną. W miejscach łączenia segmenty dachu są odpowiednio ukształtowane, co powoduje dodatkowe wzmocnienie dachu oraz zapewnia szczelność konstrukcji. Wszelkie otwory prefabrykowane w dachu (górne otwory rewizyjne itp.) posiadają odpowiednie przetłoczenia zewnętrzne, które zapobiegają przedostaniu się opadów atmosferycznych (deszczu, śniegu itp.) do wnętrza silosu.
Wszystkie silosy typu KONSIL60 są standardowo wyposażone w zamontowany w wieńcu dachowym wlot centralny – króciec o średnicy około 200 mm. Umożliwia on montaż różnorodnych urządzeń załadowczych, takich jak: przenośniki ślimakowe, rury spadowe przenośników kubełkowych, urządzenia załadunku pneumatycznego, przenośniki zgarniakowe itp. Wykorzystanie centralnego wlotu załadunkowego daje możliwość maksymalnego napełnienia silosu materiałem składowanym.

OTWÓR REWIZYJNY
znajduje się na dachu silosu i jest przeznaczony do kontroli zgromadzonego materiału. Posiada on uchylną pokrywę stanowiącą zabezpieczenie przed skutkami opadów atmosferycznych (deszcz, śnieg itp.). Dostęp do otworu rewizyjnego zapewniono poprzez montaż drabiny zewnętrznej.

DRABINA ZEWNĘTRZNA
to drabina pionowa ze stałą klatką bezpieczeństwa, wyposażona w drzwi zabezpieczające przed przypadkowym wejściem na drabinę osób nieupoważnionych. Wszystkie elementy drabin są ocynkowane hutniczo.
Temperatura ziarna w silosie jest jednym z najważniejszych parametrów mówiących o kondycji ziarna. Wzrost temperatury ziarna świadczy o znacznej intensywności procesów biologicznych, spowodowanych zazwyczaj zbyt dużą wilgotnością ziarna.

POMIARU TEMPERATURY
należy dokonywać za pomocą termometru elektronicznego STW-100 produkcji BIN Sp. z o.o. wraz z wielopunktową sondą do pomiaru temperatury zgromadzonego w silosie ziarna (w całej jego objętości). Termometr STW-100 zbudowany jest z dwóch podstawowych zespołów: czytnika temperatury i sondy pomiarowej. Niezależnie od rodzaju i liczby sond pomiarowych, do ich obsługi zawsze wystarczy jeden czytnik. Czytnik to urządzenie posiadające wyświetlacz, na którym użytkownik odczytuje wartość temperatury na poszczególnych czujnikach sondy pomiarowej. Sonda pomiarowa zawiera czujniki temperatury rozmieszczone na jej długości co 1 m. Wszystkie czujniki są połączone za pomocą przewodu elektrycznego, który jest wyprowadzony poza silos i zakończony wtyczką przyłączeniową służącą do podłączenia czytnika temperatury.

KANAŁ WYŁADUNKOWY AWARYJNY
We wszystkich silosach typu KONSIL60 przewiduje się możliwość ich awaryjnego rozładunku przez specjalny kanał wyładunkowy awaryjny.
Jest on niezbędny w przypadku zapchania otworu wylotowego w dnie silosu. Kanał umożliwia montaż przenośnika ślimakowego o średnicy 220 mm wysypującego ziarno poza silos. Kanał awaryjny nie służy do rozładunku silosu w normalnym trybie.

LEJOWE DNO
silosu jest elementem konstrukcyjnym, na którym spoczywa przechowywany materiał. Ma kształt stożka z centralnym otworem wylotowym w dolnej części. Wykonane z blachy płaskiej ocynkowanej hutniczo jest podwieszone do specjalnej konstrukcji wsporczej. Głównymi zespołami konstrukcji wsporczej są pierścień z łącznikiem dna do płaszcza oraz słupy umożliwiające podparcie i zakotwienie silosu. Dno lejowe składa się z segmentów połączonych ze sobą za pomocą śrub stalowych z powłoką antykorozyjną Stożkowy kształt dna umożliwia grawitacyjny rozładunek całej objętości silosu. Ta cecha powoduje, że jest on szczególnie przydatny podczas wykonywania procesów technologicznych, takich jak suszenie lub czyszczenie ziarna.

ROZŁADUNEK
Silosy typu KONSIL60 posiadają elementy i urządzenia służące do ich rozładunku oraz umożliwiają montaż różnorodnych maszyn rozładowczych, takich jak: przenośniki ślimakowe, zgarniakowe, taśmowe itp. Każdy silos jest standardowo wyposażony w zasuwę zamontowaną do otworu wylotowego lejowego dna. Za pomocą cięgna zasuwy można w prosty sposób regulować wydajność rozładunku silosu. Króciec wylotowy zasuwy wyposażono w kołnierz, który służy do montażu maszyn i urządzeń transportu ziarna i nasion, takich jak przenośniki ślimakowe, taśmowe, zgarniakowe itp.

SYSTEM AKTYWNEJ WENTYLACJI
Silosy typu KONSIL60 mogą być wyposażone w system aktywnej wentylacji, umożliwiający przepływ powietrza przez zgromadzone w silosie ziarno. Podstawowym elementem tego systemu są cztery perforowane kanały napowietrzające, zamontowane wewnątrz silosu, w jego lejowym dnie. Kanały napowietrzające wyposażono w króćce umożliwiające ich połączenie za pomocą przewodów elastycznych. Do jednego z króćców, poprzez przewód elastyczny z przyłączem, można zamontować wentylator. Zastosowanie wentylatora umożliwia wymuszenie przepływu dużych ilości powietrza przez perforowane kanały i zgromadzony w silosie materiał. (WK)

Przedsiębiorstwo Obsługi Rolnicwa KONSIL
89-121 Ślesin k. Nakła, ul. Nakielska 10
tel. 52 385 78 59, 52 385 71 56
www. konsil.pl e-mail: konsil@interia.pl

No comments yet.

Join the Conversation