Od szczegółów zależy jakość maszyny

Rozmowa z Tomaszem Kaniewskim,
właścicielem firmy AGRO-TOM

Kompaktowy agregat uprawowy UPH, produkowany w firmie AGRO-TOM, otrzymał tytuł Maszyny Rolniczej Roku 2015…

W konkursie jurorzy między innymi biorą pod uwagę ocenę naszych klientów-użytkowników. To oni, poza specjalistami z branży, musieli potwierdzić jakość maszyny, poziom technologicznych rozwiązań, cenę, awaryjność. To bardzo dobry, uczciwy i rzetelny sposób oceny. Maszyny wyróżnione w konkursie są naprawdę warte tego tytułu.

Gdzie można kupić wyroby z logiem AGRO-TOM?
Od początku istnienia naszej firmy systematycznie budujemy sieć dilerską. Chcemy, aby nasze maszyny były dostępne w całym kraju. Dlatego też każdy z dystrybutorów ma zapewniony duży obszar działania, na którym posiada wyłączność sprzedaży marki AGRO-TOM. Nie staramy się sprzedawać wyrobów poza siecią. Gdy dostajemy informację, że rolnik gdzieś w odległym rejonie kraju chce kupić naszą maszynę – odsyłamy go do lokalnego dilera. Lojalność w interesach to słowa trochę zapomniane, ale warte stosowania.

str_46_agro_2Rynek maszyn rolniczych, a dotyczy to praktycznie każdego asortymentu, jest mocno „zapchany”. Jak znajdujecie swoje miejsce na tak trudnym rynku?
Po pierwsze, jak już wspomniałem, budujemy systematycznie sieć autoryzowanych dilerów. To bardzo ważna część naszej strategii sprzedaży. Po drugie – bierzemy udział w targach i pokazach. Co prawda jest to kosztowna, ale skuteczna forma promocji. Ale tak naprawdę chcemy reklamować się dzięki rolnikom, którzy już posiadają sprzęt z logiem AGRO-TOM. Ich opinia jest dla nas najważniejsza. A jeśli jest pozytywna, jesteśmy pewni, że usłyszy o niej sąsiad, później sąsiad sąsiada… Na rynku jest mnóstwo maszyn, na pierwszy rzut oka podobnych do naszych. Nasze jednak trochę się wyróżniają. Są bardziej innowacyjne. Dbamy o szczegóły, które ułatwiają pracę, czynią ją bardziej dokładną, bezpieczniejszą, maszyny rzadziej ulegają uszkodzeniu. Prowadzimy też serwis pogwarancyjny na terenie całego kraju.

Kto w firmie AGRO-TOM jest pomysłodawcą nowych rozwiązań konstrukcyjnych?
Przede wszystkim ja. Posiadam gospodarstwo z którego pochodzę, na którym testujemy wyprodukowane maszyny; wiem dokładnie, co należy usprawnić, by spełniały najwyższe wymagania rolników. W naszych maszynach jest wiele innowacyjnych rozwiązań.Dopracowujemy każdy szczegół. Wiemy, że poprawiając choćby jeden z elementów, poprawiamy sprawność całej maszyny. Zespół technologów-konstruktorów opracowuje projekty w oparciu o wiedzę oraz doświadczenie wynikające z wielu lat praktyki. Każde nowe rozwiązanie jest analizowane oraz testowane na różnych rodzajach gleb. Konstrukcje są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb klienta.

Na pierwszy rzut oka Wasze maszyny nie różnią się od maszyn oferowanych przez innych producentów…
To tak samo jak w przypadku samochodów. Każdy ma cztery koła i kierownicę, ale każdy jest inny. Chcąc znaleźć swoje miejsce wśród producentów maszyn rolniczych zdecydowaliśmy, że będziemy walczyć o klienta nie ceną, ale jakością wyrobu. Nie znaczy to, że nie zwracamy uwagi na koszty produkcji. Są one bardzo ważne, ale najważniejsza jest jakość. Dlatego już stal użyta do budowy maszyn musi być odpowiedniej jakości. Stosujemy profile grubościenne o największej wytrzymałości. To samo dotyczy podzespołów. Montujemy tylko te, które spełniają nasze wymagania jakościowe. Nowoczesne wyposażenie zakładu pozwala nam produkować części o najwyższym standardzie. Wszystkie detale wypalane są laserowo, poddawane obróbce skrawania CNC. W końcowym etapie produkcji elementy śrutowane są w komorze śrutownicznej oraz malowane proszkowo na specjalnej linii malarskiej, dzięki czemu powłoka malarska jest bardzo trwała.
Rolnicy są wybredni. Płacą, więc chcą posiadać dobry sprzęt. Co o Waszych maszynach mówią nabywcy?
Bez nazwy-1Znam takich, którzy mają już kilka wyrobów z naszym logiem. Znam i takich, którzy czekają z kupnem nowego siewnika, bo wiedzą, że na wiosnę pojawi się on na rynku. Na targach w Kielcach odbędzie się jego premiera. Zaufanie naszego klienta jest dla nas bardzo ważne. Stało się już regułą, że gdy w jakimś rejonie kraju sprzedamy choć jedną maszynę, w krótkim czasie pojawia się tam zapotrzebowanie na nasz sprzęt. To chyba najlepiej świadczy o tym, jak rolnicy oceniają naszą produkcję. Maszyny marki AGRO-TOM obecnie można spotkać w całej Polsce oraz zagranicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Bułgarii, Rumunii, na Litwie, Łotwie oraz w Grecji.

W jakiej wielkości gospodarstwach sprawdzają się wyroby firmy?
Produkujemy maszyny i dla mniejszych i dla większych gospodarstw. Coraz częściej trafiają one jednak do posiadaczy dużych gospodarstw. To bardzo wymagający odbiorca. Dla takich właśnie wielkoobszarowych gospodarstw staramy się również projektować maszyny bardzo ciężkie, o bardzo mocnej konstrukcji. Dzięki dużej szerokości roboczej możemy zmniejszyć liczbę ścieżek technologicznych, a tym samym liczbę przejazdów. Stosujemy również rozwiązania, które sprawiają, że ubijanie gleby po przejeździe jest mniej widoczne.

Rolnicy często wspierają się kredytami. Jak sfinansować zakup w AGRO-TOM?
Wystarczy przyjść do firmy z dowodem osobistym, a pomożemy załatwić wszelkie formalności. W sprawie kredytowania zakupu sprzętu współpracujemy z wieloma bankami. Wynegocjo-waliśmy naprawdę dobre warunki dla naszych klientów.
Dziękuję za rozmowę.

Krzysztof Gawrychowski

No comments yet.

Join the Conversation