Pełnowartościowe ziarno to dobry chleb

Pełnowartościowe ziarno to dobry chleb

W naszym kraju mamy wszelkie warunki, by wspaniały polski chleb, uzyskiwany z całego ziarna zbóż, ponownie zagościł na stołach wszystkich rodzin. I bardzo nas cieszy, że zauważalnie już wraca zainteresowanie spożyciem takiego chleba, zawierającego całe bogactwo składników ziarna zbóż. Co więcej – nie czekamy tutaj tylko na piekarzy, ale sami zaczynamy w naszych domach naśladować rodziców i dziadków, sięgając do ich przepisów wypieku pachnącego, smacznego chleba, m.in. razowca z żytniej mąki. W naszych działaniach utwierdzają nas naukowcy, specjaliści od żywienia i lekarze, którzy przypominają, że ciemne pieczywo z mąki razowej z całego ziarna jest najzdrowsze i bardzo potrzebne – wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego obrony przed chorobami cywilizacyjnymi.

Promujemy chleb z całego ziarna, bo chodzi nam o to, by społeczeństwo zdrowo się odżywiało i żeby sukcesywnie wzrastało spożycie bardzo wartościowych produktów zbożowych, które niebezpiecznie szybko zaczęły znikać z naszej codziennej diety. Stąd już bliska droga do pełniejszego wykorzystania na te cele nie tylko dobrych polskich pszenic, ale przede wszystkim słynnego polskiego żyta, które w ostatnich latach zaczęło za szybko schodzić z naszych pól. Jest to gatunek o uniwersalnych właściwościach do wypieku wysoce pożywnego chleba na kwasie o długiej przydatności do spożycia, a zarazem zboże wyjątkowo przystosowane do uprawy na lekkich, ubogich w wodę glebach, jakie przeważają w naszym rolnictwie. Powrót do chleba tradycyjnego może zatem podtrzymać uprawę żyta, które zwłaszcza podczas mroźnych i bezśnieżnych zim stale przypomina o swoich, wręcz niezastąpionych w polskich warunkach, walorach agrotechnicznych i żywieniowych.

Pamiętamy przy tym, że nie będzie dobrego chleba powszedniego bez wysokiej jakości mąki, którą można uzyskać jedynie z pełnowartościowego ziarna. Jesteśmy natomiast przeciwni stosowaniu wszelkiego rodzaju chemicznych dodatków i wypełniaczy do pieczywa. Staramy się o to, by dobry chleb był na co dzień dostępny w sklepach, żeby społeczeństwo nie odczuwało braku możliwości nabycia takiego pieczywa.

Akcje promocyjne podejmowane przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych są intensywniejsze dzięki korzystaniu z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Fundusz powstaje ze składek pobieranych od producentów zbóż i innych uczestników rynku zbożowego, a administruje nim Agencja Rynku Rolnego.

Na tle bardzo trudnej dla rolników sytuacji w produkcji i na rynku zbóż chciałbym szczególnie zaakcentować, że realizowany Program Promocyjny Ziarna Zbóż i Produktów Pełnoziarnistych jest elementem szerokich działań Związku na rzecz rozwijania i stabilizowania rynku zbożowego w naszym kraju. Jesteśmy przeświadczeni, że działania stabilizujące rynek leżą w interesie rolników, ale też – a może przede wszystkim – w interesie wszystkich konsumentów w naszym kraju.

Stanisław Kacperczyk

No comments yet.

Join the Conversation