Z marką Kuhn w nowy sezon

We wrześniu mieliśmy okazję poznać ofertę produktową firmy na rok 2021. Przedstawił ją dyrektor zarządzający Kuhn Polska, Artur Szymczak. Omówił nowości francuskiego producenta w zakresie maszyn zielonkowych i zbioru, maszyn uprawowych i siewu oraz elektroniki.

Maszyny zielonkowe

Kosiarka dyskowa ze zgniataczem pokosu FC 3115 o szerokości roboczej 3,10 m jest wyposażona w bezobsługową belkę tnącą OPTIDISC ELITE. Maszyna, formująca pokosy o regulowanej szerokości od 1,20 do 2,00 m, jest dostępna w dwóch wersjach: D – ze zgniataczem palcowym lub R – ze zgniataczem walcowym SQUAREFLEX. Doskonałe kopiowane terenu, równomierny nacisk na podłoże, pełną amortyzację i zabezpieczenie przeciążeniowe zapewnia system LIFT-CONTROL, zintegrowany z pionowynm składaniem maszyny do transportu pod kątem 126°.

Ośmiokaruzelowy przetrząsacz zawieszany GF 8700 stanowi idealne połączenie zwartej konstrukcji maszyny zawieszanej w układzie 3-punktowym i znacznej szerokości roboczej wynoszącej 8,70 m. Dzięki takim rozwiązaniom, jak krótka belka, zbliżenie środka ciężkości do ciągnika o 200 mm (w porównaniu z dotychczasowymi modelami) oraz niewielka masa, maszyna jest dostosowana do pracy z ciągnikami o małej mocy. Elementami roboczymi są bezobsługowe karuzele o średnicy 1,5 m, z autonomicznym zawieszeniem przegubowym każdej z nich i asymetrycznym rozmieszczeniem palców. Nowe stabilizatory boczne z hamulcami mechanicznymi zapewniają stabilność na zakrętach. Wychylna praca głowicy zaczepowej sprawia, że maszyną można bardzo łatwo manewrować na wąskich polach a koła nie będą ślizgać się na zakrętach. Aby nie dopuścić do strat paszy na obrzeżach pola, przetrząsacz GF 8700 można dodatkowo wyposażyć w osłonę skrajną.

Ofertę półzawieszanych zgrabiarek karuzelowych z bocznym formowaniem pokosu wzbogaca model GA 8830 o szerokości roboczej 8,80 m w trybie zgrabiania w dwóch oddzielnych pokosach. Konstrukcja zgrabiarki z wysokim położeniem podwozia zapewnia szybkie unoszenie karuzel przy zawracaniu i duży prześwit, co zapobiega uszkodzeniu wcześniej uformowanych wałów, a wyposażenie w dwustopniowe przekładnie redukcyjne MASTERDRIVE – niezawodność pracy maszyny przy gęstych i ciężkich pokosach. Punkt mocowania karuzeli został zoptymalizowany w celu uzyskania efektu lądującego samolotu. Podczas opuszczania karuzeli pierwszy opada jej tył, a później dopiero przód. Podczas podnoszenia jest odwrotnie. Zawieszenie karuzel 3D umożliwia dokładne kopiowanie nierówności terenu i zgrabianie czystego pokosu. Maszyna jest również wyposażona w system STABIDRIVE, unikalne rozwiązanie firmy Kuhn, które zapewnia doskonałą stabilność maszyny na zakrętach i pochyłoś-ciach podczas manewrów.

Zbiór

Zmiennokomorowa prasa zwijająca VB 7190 reprezentuje nową serię wysoko wydajnych maszyn VB 7100. Gęstość formowanych przez nią bel o średnicy od 1,60 do 1,85 m i szerokości 2 m dochodzi do 140 kg/m3. Uzyskanie tak dużej gęstości jest możliwe dzięki zastosowaniu dwóch oddzielnych ramion napinających pasy w komorze prasowania. Podczas pokazu zbioru w Polsce masa beli słomy o średnicy 1,85 m i wilgotności 14% wyniosła 572 kg. Prasy serii VB 7100 są wyposażone w system i-Dense, który na podstawie pomiarów wykonywanych przez czujnik wilgotności automatycznie dostosowuje siłę prasowania do rodzaju uprawy i warunków prowadzenia zbioru bez ingerencji kierowcy. Maszyny są w pełni kompatybilne ze standardem ISOBUS, do ich obsługi można wykorzystać terminal ISOBUS ciągnika lub terminale CCI 50 i CCI 1200 dostarczone przez firmę Kuhn.

Uprawa gleby

VARI-MASTER L to nowy pług plasujący się między modelami MASTER 153 i 183 w grupie pługów przeznaczonych do ciągników o mocy od 200 do 300 KM. Dostępny jest w konfiguracji od czterech do sześciu korpusów oraz w wersji do orki w bruździe oraz po caliźnie (on land). Wysoką jakość orki zapewniają precyzyjne ustawienia robocze – możliwe jest hydrauliczne sterowanie wszystkimi ustawieniami pługa z kabiny ciągnika. Pług VARI-MASTER L jest wyposażony w głowicę dostępną z zaczepem kategorii 3N, 3 i 4N. Dzięki sztywnym uchwytom sprzęgającym można go łatwo podczepić i wyregulować wysokość dolnych jarzm aby maksymalnie wykorzystać siłę uciągu ciągnika. Głowica EasyDrive umożliwia łatwą zmianę pozycji transportowej na roboczą i odwrotnie bez konieczności odczepiania górnego łącznika. Głowica OptiDrive spełnia również rolę systemu amortyzacji. W pełni zintegrowany z głowicą system zawieszenia znacznie poprawia komfort jazdy na uwrociach i po drogach, chroniąc jednocześnie pług i ciągnik.
Brona talerzowa Optimer XL służy do niszczenia i mieszania z glebą resztek pożniwnych na głębokość od 5 do 15 cm z prędkością roboczą 15 km/h. Elementami roboczymi maszyny są karbowane talerze o średnicy 620 mm. Za sekcjami talerzy jest umieszczony podwójny wał doprawiający o średnicy 600 mm. Na bronie można nabudować napędzany hydraulicznie siewnik poplonów SH 600 ze zbiornikiem nasion o pojemności 600 kg i dawce wysiewu od 1 do 400 kg/ha.

Siew

Rodzina siewników mechanicznych Kuhn Sitera została powiększona o modele Sitera e z elektrycznym napędem sekcji wysiewających, co zwiększa precyzję siewu oraz ułatwia regulację i obsługę maszyn. Umieszczony z prawej strony siewnika silnik elektryczny steruje aparatem wysiewającym Helica, a wmontowany czujnik radarowy zapewnia kontrolę prędkości wysiewu. Kalibracja odbywa się w pełni automatycznie. Dawkę wysiewu można zmieniać ręcznie lub automatycznie z wykorzystaniem sygnału GPS za pomocą terminala ISOBUS (z funkcją TC-GEO). Rozbudowana funkcja kontroli sekcji (Section Control TC-SC) umożliwia automatyczne rozpoczęcie i wstrzymanie pracy na uwrociach przy analizie aktualnej lokalizacji GPS. Maszyna może być sterowana za pośrednictwem terminala VT3 oraz kolorowego ekranu dotykowego, sterownika CCi 800, CCI 1200 lub innego terminala ISOBUS. Podstawowe funkcje zostały pogrupowane, a operator otrzymuje takie dane, jak liczba obrotów aparatów wysiewających, automatyczne zarządzanie ścieżkami technologicznymi, licznik hektarów czy alarm niskiego poziomu nasion w zbiorniku.

Siewnik punktowy Kosma uzupełnia ofertę siewników precyzyjnych Kuhn o model plasujący się między modelami Planter 3 i Maxima 3. Dostępny jest z trzema rodzajami ramy: sztywną M – 4 do 6 rzędów o rozstawie od 45 do 80 cm, teleskopową TS – 6 rzędów o rozstawie 70, 75 i 80 cm i składaną R – 8 lub 12 rzędów o rozstawie 70, 75 i 80 cm lub 45 i 50 cm oraz mechanicznym lub elektrycznym napędęm sekcji wysiewających. Masa sekcji wysiewającej 95 kg sprawia, że siewnik może współpracować z ciągnikami o mniejszej mocy. Konstrukcja sekcji wysiewającej umożliwia dostosowanie docisku redlicy do konkretnych warunków polowych. Stabilną pracę sekcji i odpowiednią głębokość siewu zapewniają dwa koła kopiujące, a system pojedynkowania utrzymuje dokładny odstęp między nasionami. Sekcje wysiewające są wyposażone we wszystkie niezbędne technologie siewu precyzyjnego: regulację dawki wysiewu w poszczególnych rzędach, wytyczanie rzędów za pomocą GPS lub ręcznie, regulację dawki wysiewu z kabiny ciągnika, kompensację podczas nawracania.

No comments yet.

Join the Conversation