CH7.70 – pierwszy kombajn hybrydowy New Holland

Tegoroczną nowością w ofercie kombajnów New Holland jest seria maszyn hybrydowych CH Crossover Harvesting, w których połączono doskonałą technologię separacji ziarna Twin Rotor ze sprawdzoną w praktyce i uznaną technologią konwencjonalnego omłotu.

W lipcowych zbiorach pszenicy zadebiutował na polskich polach model CH7.70. Zewnętrznie praktycznie nie różni się on od przedstawiciela tzw. małych CX-ów modelu CX6.90, zasadnicza różnica kryje się natomiast we wnętrzu maszyny, a konkretnie w konstrukcji zespołu omłotu i czyszczenia ziarna, w której w miejsce sześcioklawiszowewgo wytrząsacza zastosowano dwa wzdłużne rotory wydzielające resztki ziarna.

Zespół żniwny

W kombajnie CH7.70 można stosować zespoły żniwne Varifeed o szerokości do 9,15 m, w tym stworzoną specjalnie dla tej serii kombajnów ich najnowszą wersję o szerokości 8,53 m. Pochylenie płyty czołowej przenośnika pochyłego można regulować mechanicznie, aby zapewnić idealne dopasowanie do zespołu żniwnego, a tym samym ustawić idealny kąt dla różnych zespołów żniwnych, w celu zapewnienia płynnego przepływu masy żniwnej przy zbiorze każdej uprawy roślinnej i zwiększenia przepustowości.

Technologia Crossover Harvesting

Nowa technologia Crossover umożliwia uzyskanie wyższej o 25 proc. wydajności omłotu i czyszczenia ziarna w porównaniu z kombajnami konwencjonalnymi w tej klasie mocy. Dwubębnowa młocarnia, o wzmocnionej, wytrzymałej konstrukcji, wyposażona w największy w segmencie bęben młócący o średnicy 600 mm, zapewnia doskonałą wydajność. Ogromy bęben wraz z łatwym w obsłudze segmentowym klepiskiem pozwala osiągnąć najwyższą wszechstronność i szybkie przejście ze zbioru jednej rośliny na inną w czasie krótszym niż 20 minut. Prędkość roboczą bębna można regulować z kabiny za pomocą hydraulicznej przekładni bezstopniowej, co umożliwia operatorowi w prosty sposób dostosowanie prędkości do uprawy roślinnej i warunków na danym polu. W systemie omłotu zastosowano renomowany system marki New Holland, Opti-Thresh, który dostosowuje parametry pracy do stanu uprawy roślinnej i jej dojrzałości poprzez zmianę położenia tylnego segmentu klepiska. Nie są do tego wymagane żadne narzędzia. Odsunięcie górnego segmentu od bębna sprawia, że proces omłotu przebiega delikatniej, co poprawia jakość słomy.

Zastosowana w kombajnie CH7.70 technologia Crossover Harvesting łączy w sobie wysoko wydajny system oparty na dwóch bębnach z renomowaną koncepcją Twin Rotor marki New Holland. System Twin Rotor zapewnia najbardziej wydajny w branży i delikatny omłot oraz redukcję ilości popękanego ziarna. Specjalnie zaprojektowany system dwóch rotorów o średnicy 21 cali i długości 3,45 m zapewnia największy w klasie obszar separacji o powierzchni około 2,9 m2. Przy przejściu ze zbioru jednej uprawy roślinnej na drugą, w systemie wymagane są tylko niewielkie modyfikacje.

Trzykaskadowy system czyszczenia

Wydajność czyszczenia w nowym modelu CH7.70 jest idealnie dopasowana do wysokiej przepustowości systemu omłotu i separacji. W kombajnie zastosowano unikatowy, kaskadowy system czyszczenia ziarna Triple-Clean marki New Holland, który dzięki wprowadzeniu dodatkowej kaskady pośrodku podsiewacza zwiększa wydajność czyszczenia do 15 proc. Dolny przenośnik ślimakowy z podwójną spiralą zapewnia szybszy transport ziarna do przenośnika ziarnowego, co skutkuje dalszym zwiększeniem wydajności zespołu.

Praca na pochyłościach

Model CH7.70 doskonale sprawdza się przy pracy na pochyłościach dzięki renomowanemu systemowi SmartSieve, który automatycznie kompensuje boczne pochylenie do 25 proc., zapewniając równomierne obciążenie sit, a tym samym równomierne czyszczenie ziarna. System steruje również pracą sit w zależności od prędkości obrotowej wentylatora i wielkości ziaren, co zapewnia uzyskanie optymalnego kąta ich podrzucania na sicie. Ponadto system Opti-Fan automatycznie kompensuje wahania prędkości ziarna na koszu sitowym, gdy maszyna pracuje na zboczach. Zmniejsza prędkość wentylatora podczas jazdy pod górę, aby żadne ziarno nie zostało utracone z tyłu kombajnu, a zwiększa w trakcie jazdy z góry, aby zapobiec przeciążeniu sit. Do pracy na stromych stokach przeznaczona jest wersja kombajnu Laterale. Zastosowano w niej automatyczny system poziomowania, który kompensuje boczne pochylenie na stokach do 18 proc. i dzięki temu umożliwia utrzymanie wysokiej wydajności przy pracy w terenie pagórkowatym. Stanowi on uzupełnienie standardowo stosowanych systemów Triple-Clean i samopoziomującego się systemu Smart Sieve, co zapewnia optymalny efekt czyszczenia ziarna przy pracy w trudnym terenie.

No comments yet.

Join the Conversation