Kukurydza DEKALB: nowości 2020-2021

Według specjalistów, zajmujących się opłacalnością uprawy kukurydzy, na efekt ekonomiczny opłacalności uprawy kukurydzy w ponad 30% wpływa wybór odmiany.

W ostatnich latach, również w początku tego sezonu (susza podczas siewu, przymrozki podczas wschodów), mamy do czynienia z bardzo zmienną i często nieprzewidywalną pogodą. Dlatego jednym z najważniejszych wyzwań marki DEKALB jest uzyskanie odmian wysoko i stabilnie plonujących w różnych warunkach uprawowych.

W tym roku na szczególną uwagę zasługuje DKC 3595. Jest to odmiana średniowczesna (FAO 240), do uprawy na ziarno. Charakteryzuje się bardzo wysokim potencjałem plonotwórczym.

Bardzo dobrze znosi stresowe warunki uprawowe. Polecamna jest do uprawy na słabych, średnich i dobrych stanowiskach. Posiada ziarno typu dent i kolby typu flex. DKC 3595 bardzo szybko zrzuca wodę w końcowej fazie dojrzewania.

W grupie wczesnej oferowana jest DKC 2972 (FAO 230). To znakomita odmiana do uprawy na ziarno i kiszonkę. Wysokie rośliny mają mocne łodygi oraz silny system korzeniowy. Odmianę cechuje mocny efekt STAY-GREEN oraz bardzo dobra zdrowotność.

DKC 4098 (FAO 290) to średniopóźna odmiana typu dent, polecana do uprawy na ziarno w Polsce południowej. Wyróżnia się bardzo wysokim potencjałem plonowania na stanowiskach średnich i dobrych i bardzo dobrym wczesnym wigorem w swojej grupie wczesności.
W tegorocznych doświadczeniach w Centrach Doradztwa Technicznego zasiane zostały również nowe odmiany, które trafią do sprzedaży w 2021. Odmiana DKC 3888, a także odmiana DKC 3609 (ES3649).

DKC 3888 to wysokoplonująca odmiana ziarnowa z grupy średniopóźnej (FAO 270). Cechuje się wysoką zdrowotnością, tolerancją na wyleganie i wzorową stabilnością plonowania. Posiada ziarno typu dent i kolby typu flex. Wyniki doświadczeń badających plonowanie wskazują, iż będzie to jedna z najbardziej wydajnych odmian dostępnych na rynku.

DKC 3609 (FAO 250) to średniowczesna odmiana typu dent polecana do uprawy na ziarno Charakteryzuje się dobrą zdrowotnością i tolerancją na wyleganie. W swojej grupie wczesności odznacza się stabilnym i wysokim potencjałem plonowania.

No comments yet.

Join the Conversation