Fiat Centenario – powrót legendy

W ubiegłym roku New Holland w ramach obchodów 100-lecia premiery pierwszego ciągnika marki Fiat wprowadził do sprzedaży limitowaną serię Fiat Centenario.

Pierwszy ciągnik marki Fiat – model 702, który zjechał z taśmy montażowej w 1918 roku, został stworzony w celu rozwiązania problemu deficytu siły roboczej w rolnictwie pod koniec I Wojny Światowej. Palącym problemem było zwiększenie wydajności, a mechanizacja miała rozwiązać problem braku siły roboczej i zapewnić efektywne prowadzenie prac kultywacyjnych skostniałej gleby na zaniedbanych w czasie wojny polach. Model 702 opracowano z uwzględnieniem szerokiego zakresu prac stacjonarnych i wymagających siły pociągowej. Ciągnik był wyposażony w 4-cylindrowy silnik, napęd na tylne koła, kierowaną oś przednią i sztywną oś tylną, co w owych czasach było ewenementem. Model 702 zerwał również z tradycyjną stylistyką i przejął podejście znane z ciągnika Fordsona z układem napędowym przenoszącym ciężar konstrukcji, co wyeliminowało konieczność zastosowania podwozia. Od ciągnika Fordsona, który był zaprojektowany do pracy na glebach lekkich i z reguły płaskich, rozległych polach Ameryki Północnej, odróżniała go większa moc i dostosowanie do trudnych warunków glebowych i często pofałdowanego terenu, z czym muszą sobie radzić rolnicy w Europie Z okazji tego ważnego jubileuszu marka New Holland przygotowała limitowaną serię ciągników Fiat Centenario, której stylistyka zawiera elementy tradycji Fiata w branży ciągników. Wyrazisty kolor terakota, który przez dekady wyróżniał ciągniki Fiata, otrzymał metaliczny połysk, a logotyp na masce łączy charakterystyczny kłos marki New Holland z tradycją stworzoną przez poprzedników, a specjalne naklejki na masce i błotniku symbolizują więź istniejącą pomiędzy współczesnymi ciągnikami a początkowymi modelami Fiata i kultową serią 90. Pamiątkowe ciągniki będą dostępne w sześciu modelach ciągników użytkowych, specjalistycznych i gąsienicowych (T5.120 EC, T5.115, T4.110F z kabiną, T4.110LP ROPS, T4.110FB ROPS i TK4.110 ROPS). Każdy ciągnik jest oznakowany indywidualnym numerem limitowanej serii obejmującej 100 ciągników sześciu serii.

Ciągnik Fiat Centenario, którego źródeł inspiracji należy szukać w serii 90, został stworzony przez Centrum Wzornictwa CNH Industrial. Nawiązuje on do serii ciągników wprowadzonych na rynek w latach 80. biegłego wieku, oferujących operatorowi zupełnie nowy poziom komfortu w postaci amortyzowanej, wyciszonej kabiny z niespotykanym w owym czasie poziomem hałasu wynoszącym 80 dBA, wyposażonej w klimatyzację. Na przestrzeni lat, seria 90 była ciągle modyfikowana i udoskonalana, wytyczając nowe granice możliwości, aż do roku 2002, gdy na rynek wprowadzono ostatni model – 110-90 Tradition. Dzięki ciekawym rozwiązaniom technicznym i niezawodności seria 90 zyskała status ciągnika kultowego.

Modele limitowanej serii ciągników Fiat Centenario będą prezentowane przez cały rok 2019 na stoiskach marki New Holland na głównych europejskich wystawach. Nie zabrakło ich w tegorocznej ekspozycji targów Agrotech Kielcach.

No comments yet.

Join the Conversation