Doniesienia z CDT

Aby służyć informacjami i fachowym poradnictwem Centra Doradztwa Technicznego rozlokowano w różnych częściach Polski. Cztery z nich: Pordenowo (Pomorze), Gaj Mały (Wielkopolska), Strzeżkowice (Lubelskie) i Chechło (Śląsk) założyły około 5 000 poletek.

Wśród wszystkich doświadczeń największą powierzchnię rokrocznie zajmują kombinacje fungicydowe, lokowane przede wszystkim w pszenicy ozimej. Nie inaczej było i w roku ubiegłym. Ilość opadów dla dwóch lokalizacji (Chechło oraz Pordenowo) była bardzo zbliżona – około 540 mm w ciągu sezonu. Jednak w sezonie rozkładały się bardzo różnie. Opady miały zasadniczy wpływ na poziom porażenia przez poszczególne choroby, a przede wszystkim łamliwość podstawy źdźbła, rdzę, septoriozę paskowaną liści pszenicy i oczywiście mączniaka prawdziwego. W CDT Pordenowo nie odnotowano aż tak wysokiego stopnia porażenia.

Podstawowym programem fungicydowym firmy Bayer, stosowanym w pszenicy ozimej, jest Univo Xpro, składający się z dwóch produktów: Boogie Xpro 400 EC oraz Fandango 200 EC. Na polach doświadczalnych został zastosowany kilka razy i potwierdził swoją skuteczność, zwalczając już występujące patogeny, jak również zabezpieczając uprawy przed możliwością ponownego porażenia roślin. Plony uzyskane z poletek chronionych właśnie tą technologią należały do najwyższych.

W uprawie rzepaku ozimego wyróżniały się dwa zjawiska: uszkodzenia pomrozowe oraz duże nasilenie zgnilizny twardzikowej. W przypadku pierwszego zagrożenia rolnik nie ma bezpośredniego wpływu na przezimowanie roślin. Może jedynie wykonać wszystkie uprawki i zabiegi z należytą starannością i terminowością. Wysokie porażenie zgnilizną twardzikową może zostać skutecznie wyeliminowane przez zabieg wykonany w odpowiedniej fazie rozwojowej rośliny.

Plantacje rzepaku ozimego kwitły w ubr. dłużej niż zwykle (średnio o około 1 tydzień), co było spowodowane panującymi wtedy niskimi temperaturami. Przełożyło się to, wraz z odpowiednią ilością opadów w kwietniu (np. w CDT Chechło – 58 mm), na wysoki stopień porażenia przez zgniliznę twardzikową. W doświadczeniach przeprowadzonych w Centrach pod kątem zwalczania tej i innych chorób okresu kwitnienia rzepaku, wyraźnie przoduje produkt Propulse 250 SE (dawka 1,0 l/ha), który jako integralna część „Złotej technologii ochrony rzepaku” firmy Bayer, gwarantuje zabezpieczenie plantacji na najwyższym poziomie. Świadczą o tym plony uzyskane w tegorocznych doświadczeniach ścisłych (CDT Chechło) – na poziomie 6,6 ton z hektara nasion o wilgotności 9%.

W Centrach prezentowano rolnikom także technologie zwalczania chwastów w burakach cukrowych. Dzięki użyciu herbicydów w tzw. systemie dawek dzielonych i wykonaniu kilku zabiegów zwalczających chwasty skutecznie ochroniono plony. Najlepszym systemem w tym przypadku okazała się mieszanina dwóch herbicydów – Betanalu maxx Pro z Metronem 700 S.C. -zastosowanych w dawkach: 1,25 l + 1,0 l/ha w trzech zabiegach. Można je stosować niezależnie od fazy rozwojowej buraka przez cały sezon wegetacyjny. Herbicydy zawarte w preparatach zwalczają większość uciążliwych gatunków chwastów takich jak: samosiewy rzepaku, komosę białą, rdesty, rumiany, szarłat szorstki czy przytulię czepną.(b)

image-1940

Iwona Krych, dyrektor marketingu firmy Bayer, podczas ostatniej konferencji prasowej

No comments yet.

Join the Conversation